Rowerowy Niezbędnik #3

#3 Rower jest, forma jest… Gdzie jedziemy?

Wycieczki po okolicy zaczynają Ci się już pomału nudzić. Nic dziwnego. Każdy krajobraz może być na swój sposób cudowny. Każde miejsce ma swój niepowtarzalny klimat, a każdy rowerzysta swoje ulubione trasy. Czasami jednak Wszyscy potrzebujemy odmiany i nowych wyzwań. Co wtedy?

Gdzie pojechać? Jak znaleźć rowerową infrastrukturę?

Żyjemy w czasach, kiedy internet rządzi światem (czy to dobre, czy nie) i często przychodzi nam z pomocą. Tak jest również w przypadku wyszukiwania miejsc wartych uwagi każdego roweromaniaka. Powstało wiele świetnych blogów z dokładnymi opisami tras dla każdego uprawianego stylu kolarstwa. My skupimy się na zabraniu Cię w różne zakątki świata kolarstwa górskiego.

Kiedy znajdziesz już interesujący Cię kraj lub region, do którego chcesz się wybrać, warto dokładnie zaplanować swoją wycieczkę, biorąc pod uwagę kilka istotnych aspektów.

  • Gdzie się zatrzymasz na miejscu, jeśli nie jest to jednodniowy trip? Najlepiej jest szukać miejsca na nocleg na tyle blisko planowanych tras, żeby można było dotrzeć na nie rowerem, bez potrzeby “podjeżdżania” codziennie innym środkiem transportu. (Oczywiście jeśli to możliwe.) Jeśli to Twoja pierwsza kilkudniowa wycieczka rowerowa, codzienne pedałowanie z miejsca zakwaterowania i powrót na noc, będzie najłatwiejszą i najbardziej przyjemną opcją. Za jakiś czas możesz się pokusić o wycieczkę crosscountry z każdym noclegiem w innym punkcie. Będzie co nieco bardziej wymagające logistycznie i kondycyjnie (dobytek trzeba targać ze sobą), ale na pewno zostanie w pamięci na dłuuuugo.
  • Jak wybrać odpowiednie trasy? Przy wyborze i planowaniu tras na kolejne dni musimy wziąć pod uwagę nie tylko ich walory widokowe, ale też, a może przede wszystkim ich trudność techniczną i kondycyjną. Musisz pamiętać o tym, że każdy kolejny dzień kręcenia pedałami będzie dla Twojego organizmu coraz bardziej męczący i na pewno dłonie, plecy i pośladki będą odczuwać coraz wyraźniej każdy przejechany kilometr. Dlatego zanim porwiesz się na wyczyn życia, sprawdź dokładnie na mapie dystans, przewyższenie i techniczne trudności terenu i wybierz tak, aby było 20% mniej/ łatwiej niż zazwyczaj na jednodniowym wypadzie.
  • Gdzie szukać informacji o danych technicznych tras? W tym temacie znowu z pomocą idzie nam elektroniczny świat. Producenci aplikacji na smartfony prześcigają się z nowościami na rynku. Każdy zna Strvę, Trailforks czy Naviki. Warto wpisać w wyszukiwarkę i pobrać kilka dla siebie, żeby przetestować i zostawić tę, która Ci najbardziej odpowiada. Jeśli nie czujesz się dobrze w świecie smartfonów (lub po prostu lubisz mieć mapę w plecaku), księgarnie stoją otworem, tam znajdziesz tysiące map opracowanych specjalnie pod kątem amatorów dwóch kółek. 

Dzień przed wyruszeniem w trasę musisz pamiętać o kolejnym niezbędnym elemencie – wyposażeniu plecaka.

Co spakować na wycieczkę?

Przygotowując bagaż pamiętaj zawsze o 3 rzeczach – jedzenie, ubranie, pierwsza pomoc!

  • Jedzenie. Pod tym hasłem kryje się oczywiście jedzenie i picie. Nawet jeśli wiesz, że po drodze są sklepy i restauracje, weź ze sobą chociaż mały baton energetyczny, czekoladę, czy kanapkę. Nigdy nie wiadomo i na ile trzeba będzie się zatrzymać. Napoje wlej natomiast tam, gdzie będziesz je mieć pod ręką bez zatrzymywania się i zsiadania z roweru. Najlepsze opcje to bidon lub bukłak z rurką w plecaku.
  • Ubranie. Jak to mamy mówią? Lepiej dźwigać niż ścigać! Święta racja. Ubierz się na wycieczkę lżej niż zazwyczaj w taką pogodę (będziesz się grzać). Najlepsze będą wygodne, niekrępujące ruchów, oddychające rowerowe rzeczy (i do tego stylowe – przecież jesteśmy kobietami). Do plecaka spakuj koniecznie część docieplającą w razie załamania pogody i cieniutką kurtkę przeciwdeszczową.
  • Pierwsza pomoc. Dla Ciebie i Twojego rumaka. Weź podstawową apteczkę: plaster, lek przeciwbólowy, koc termiczny. Drugą apteczkę weź dla towarzysza podróźy: łatka na dętkę lub dętka, łyżki do ściągania opony, pompka i zestaw kluczy do roweru.

Tak przygotowana możesz ruszać na podbój rowerowego świata! 

Będzie nam bardzo miło, jeśli postanowisz podbijać go z ekipą #ciotkiwruch. Zabierzemy Cię w piękne miejsca, gdzie zrelaksujesz się i na chwilkę zmienisz otoczenie. My kochamy te weekendowe wypady, bo ładujemy baterie maksymalnie, a zmiana otoczenia zawsze pozytywnie wpływa na produktywność [po powrocie!

Sprawdź kalendarz naszych wypadów. Na którym się widzimy?

Rowerowy Niezbędnik #3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry